Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Rıza
"Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde
Fedakar Müdür
Uyarmak Zorundayım
Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımnadı


ÖNCE NİYET VE DUA, SONRA GAYRET - EĞİTİM - Adil Haber Yorum
 
ÖNCE NİYET VE DUA, SONRA GAYRET
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-11-2016 / 09-21

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
  ÖNCE NİYET VE DUA, SONRA GAYRET

     Her insanın hayatında,  çok önemli bazı olaylar ve tabiki yaşanmış bazı anılar vardır. Paylaşılmasını önemli gördüğüm hayatımdan bir kesiti siz değerli okuyucularımla paylaşmak isterim.
    
    Yıl 1993 Mısır El-Ezher Üniversitesini büyük bir çalışma ve gayret neticesinde bitirdim. Asıl sıkıntı okul bittikten sonra başlamıştı benim için. Çünkü o güne kadar tüm masraflarımı sadece merhum babam karşılıyordu, bende okuyordum evet sadece okuyordum.

     Evliydim, evimizin neşesi, ilk göz ağrımız, ciğerparemiz  küçük bir kızımız  vardı. Her ne kadar ilim Beşikten mezara kadar da olsa, şimdilik okuma bitmişti benim için. Okutmalıydım artık, ilmimin, bilgimin gereğini yapmalıydım, insanları Hakka, islama çağırmalıydım artık. Aynı zamanda ailemi geçindirecek rızkıda elde etmeliydim, ama nasıl? 
      
     Son günümüzdü Kahire’de, havalimanında valizlerimizi verdikten sonra, eşimin kucağında bebeğimizle bir köşeye oturduk. Hem seviniyordum mezun oldum, hasret bitiyor artık diye, hemde babamdan artık para isteyemem geçimimiz bundan böyle nasıl olacak, diye derin bir düşünce içinde idim. Bu düşünce içinde havaalanında uçak beklerken birden aklıma Hz. Meryem Validemiz geldi. Zira O Allah tarafından birçok rızka nail olmuştu. Yine aklıma O’nun annesi geldi, karnında Hz.Meryem’e hamile iken O’nu Beyt - i  makdis’e adaması ve niyeti... Bende içten içe o esnada cenab-ı Hakk’a şöyle dua ve niyazda bulundum: -" Ya Rabbi! Bende kendimi bu dine adamak ve vakfetmek istiyorum, bu uğurda çalışabileceğim bir iş ve geçimimizi sağlayabileceğimiz bir rızık nasip eyle..." diye dua ve niyazda bulundum içtenlikle ve samimiyetle.

      Neticede sağ selamet Memleketimize döndük. Kimilerine göre istanbul, kimilerine göre ise islambol  olan güzel şehrimize hasretimiz bitmişti artık. Üç beş gün eş - dost gezdik gördük.

       Daha sonra mezun olduğum Pendik İmamhatip Lisesine varayım hocalarımı ziyaret edeyim diye düşündüm. Zira kendilerinden okuduğum bazı hocalarımız hala orada görev yapıyorlardı. Okullar çok yakın zamanda açılacaktı, mevsim ise yaz mevsimiydi. Özellikle arapça ve meslek derslerine girecek bir öğretmene ihtiyaçlarının olduğu, arzu edersem orada öğretmenlik yapabileceğim söylendi bana, okul idaresi tarafından. Kahire’de samimi duamın bereketi ve neticesiydi bu benim için. Artık okutacaktım, hemde beni yıllarca okutan tecrübeli hocalarımla birlikte ve mezun olduğum okulda, aynı zamanda geçimimide bu yolla sağlayacaktım. 

      O yıl orada göreve başlamam benim için çok anlamlı idi hem maddi, hemde manevi olarak. Bir yıllık öğretmenlikle pedagojik formasyon açısından o yıl, üç beş yıllık tecrübe elde ettim. Dağın zirvesinde olan kayanın yerinden hareket etmesiyle yuvarlanması nasıl mutlaksa, benimde eğitim işinde, islami tebliğ ve davet faaliyetlerinde istikrarlı bir şekilde yürümemde artık mahakkaktı Allah’ın izni ve inayetiyle. 

      Yaklaşık üç yıl sonra kadrolu öğretmenlik atamamız gerçekleşti Milli Eğitim Bakanlığınca. Bu gün, yarın göreve başlayacağız diye görev yazısını beklerken postmodern darbe denilen 28 Şubat darbesi hayallerimizi suya düşürdü. Öğretmenlik atamamız iptal edildiği gibi, ilahiyat denkligimizde iptal edildi ve istesekte artık Türkiye’de bir ilk okulda bile görev yapamaz olmuştuk artık. 

      İşkencelerden dolayı Mekke’de sıkışıp Medine’ye hicret eden Hz.Rasulullah ve Ashab-ı Kiram gibi Allah’ın takdiri ile Kazakistan’da açılan özel bir ilahiyat fakültesinde görev yapmak maksadı ile Kazakistan’a hicret nasip oldu bizlerede. 

     Birileri bize Türkiye’de, ana vatanımızda bu hizmetleri çok görürken. Ata yurtta Allah ayrı bir kapı açtı bize, hemde ilahiyatta. Yine hem iş vardı hem aş elhamdulillah. 
         
     Bir şeyi elde etmede en önemli husus; niyet, dua ve tabiki o işte gayrettir gerisi ise hep teferruattan ibarettir. Mevlam neyler, neylerse güzel eyler vesselam.

                    Sadık Kösterelioğlu 

ÖNCE NİYET VE DUA, SONRA GAYRET : Google'da Ara
ÖNCE NİYET VE DUA, SONRA GAYRET


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  80 YILLIK ZULMÜN ÖZRÜNÜ DİLEMEK


         Ak Parti hükümeti iktidara geldiği günden bu yana mazlum halkların yanında olmuş ve vatan topraklarında ayrımcılığa, hakarete uğramış her bir vatan ev

  HAKAN HAN ÖZCAN KİMDİR


         HAKAN HAN ÖZCAN 1983 yılında Gölbaşı Bezirhanede doğan Hakan Han ÖZCAN ilköğrenimini Aydınlıkevler İlk Öğretim okulunda, lise öğreni

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
24 haziran seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?
% 22 √ Toplam : 6 - CUHUR İTTİFAKİ
% 43 √ Toplam : 12 - MİLLET İTTİFAKI
% 22 √ Toplam : 6 - HDP
% 15 √ Toplam : 4 - HİÇ BİRİ
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr