Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Rıza
"Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde
Fedakar Müdür
Uyarmak Zorundayım
Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımnadı


CEZAEVİ ISLAH EVİ - EĞİTİM - Adil Haber Yorum
 
CEZAEVİ ISLAH EVİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-10-2016 / 14-56

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
 CEZAEVİ ISLAH EVİ
   CEZAEVİ ISLAH EVİ

    Her ne kadar Allah İnsana akıl vermiş olsada, insan bu aklıyla Kur’ana, islama, hakka ve hakikate uymayınca, şeytan musallat oluyor ona vesveseleriyle, gizlice ve sinsice. İşte o zaman bazen ayağı kayıyor insanın. Aklını bir tarafa bırakıp, şehvetle azgın nefsinin peşine düşüyor insan. Neticede haramlara dalıyor, nice günah işliyorda vicdanı bile sızlamıyor, tâki ceza gerektiren bir suç işleyip cezaevine düşünce, demir parmaklıklar ardında aklı başına geliyor insanın. 

     İşte ancak o zaman oraya düşen bir çoğu aklını başına alıyor, anlıyor hakkın ne olduğunu, günahın ve sevabın ne olduğunu, o mel’un şeytanın sinsice verdiği vesveseleriyle kendini nasılda cezaevine düşürdüğünü anlıyor insan. Orada biraz düşününce doğruyu buluyor iyiyi kötüden ayırıyor, dost kim düşman kim anlıyor insan. Anlar tabî, zira o bu saf düşünceleriyle özüne dönmüştür, tövbe edip durulmustur. Cezaevleri tarih boyunca böyle niceleri için bir mektep olmuştur. Bundan dolayıdır ki cezaevlerinin bir başka adıda kadîm Kültürümüzde medrese-i yusufiyyedir. 

    Cezaevine düşen bir çok insan dört duvar arasında gönlü daralıyor. Allah’dan başka dayanak ve sığınak bulamıyor. Her zamankinden daha fazla ve içtenlikle dua ediyor Allah’a da ancak o zaman ferahlıyor. Ve sonunda huzuru Namazda buluyor insan. Hürriyetini kısıtlamış olan bu dört duvar onu dine, Allah’a yaklaştırıyor. O vakit anlıyor bir insan olarak değerini ve Cenab-ı Hakk’a yönelik mükellefiyetini. 

    Bu duygularımla örtüşen bir koğuş ziyaretinde bulundum kısa zaman önce. Koğuşta dokuz kişi vardı. Volta yeri denilen bir mekanda oturduk gençlerle, bazılarını tanımıyordum, önce onlarla tanıştık. Gençlerden ikisi yurtdışından yani yabancı, diğer yedisi ise memleketimizin çeşitli yerlerindendi. Bu ziyarette daha çok onları dinlemek ve onları daha çok tanımak maksadı ile : " Değerli gençler ne anladınız cezaevinden, bu dört duvar arasından? " diye bir soru sordum ve sırasıyla her birinin düşüncesini dikkatli bir şekilde dinlemeye koyuldum. 

    Gençlerden biri -" Hocam ben burada özgürlüğün kıymetini daha iyi anladım" diğeri ise "Hocam ben dışarıda madde bağımlısıydım. Madde kullanınca insanlıktan çıkıyordum, burada yeniden insanlığımı hatırladım." Diyordu. 

    Söz Sırası kendine gelmiş olan diğer bir gencin kolunda " canım annem" yazısı çok dikkatimi çekti o da söze şöyle başladı :-" Ben, beni doğurup büyüten canım annemin ve her zaman maddi ve manevi olarak yanımda olan babamın kıymetini anlamadım onların sözlerini dinlemedim çoğu zaman, onlara layık bir evlat olamadım, hep üzdüm onları hocam hep üzdüm, 8 aydır burdayım canım annemi çok özledim hocam dedi ve ağlamaya başladı, o kadar ağladı ki konuşamaz oldu. Anne Hasretiyle yüreğine ateş düşmüş ve bu ateşi göz yaşlarıyla söndürmeye çalışıyordu sanki bu genç. 
    
     "Canım annem" ifadesini kolumuza değil yüreğimize nakşedebilmiş olsak, onları sevdiğimiz gibi, onlara saygıda bulunsak ne bu genç cezaevine düşecekti, ne böyle yüreği yanacak, ne de böyle gözyaşları ile anne babasına hasret içinde burada mahrum ve mahkum olacaktı, diyerek onlara Anne-baba kıymetinden bahsettim.

     O gün, daha çok hatırladılar nimetin kıymetini ve o nimet elden gitmeden kıymetinin bilinmesini. Evet o gün gençler gerçekten sohbete susamıştı ve bu muhabbetle çok ilgili idi. Yani algıları açıktı hakka ve hakikate yönelik ne anlatılsa algılayacak haldeydi o gün bu gençler. İltihap kapmış yaranın deşilmesi gibi deşildi o gün bu gençlerin günahla kararmış taze yürekleri.
      
     Umarız ki, o göz yaşları, kararmış gönülleri arındıracak ve günahlardan arınmış bu yürekleri de, ihlas ile kılınacak namaz vesair ibadetler nurlandıracaktır. 

     Cezaevleri nasihat alma yerlerdir, sadece yatma yeri değil. Bazen böyle bir musibet, bin nasihatten evladır vesselam. 

                                         Sadık Kösterelioğlu 
                                       Maltepe cezaevi vaizi 

CEZAEVİ ISLAH EVİ : Google'da Ara
CEZAEVİ ISLAH EVİ


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  80 YILLIK ZULMÜN ÖZRÜNÜ DİLEMEK


         Ak Parti hükümeti iktidara geldiği günden bu yana mazlum halkların yanında olmuş ve vatan topraklarında ayrımcılığa, hakarete uğramış her bir vatan ev

  HAKAN HAN ÖZCAN KİMDİR


         HAKAN HAN ÖZCAN 1983 yılında Gölbaşı Bezirhanede doğan Hakan Han ÖZCAN ilköğrenimini Aydınlıkevler İlk Öğretim okulunda, lise öğreni

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
24 haziran seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?
% 22 √ Toplam : 6 - CUHUR İTTİFAKİ
% 43 √ Toplam : 12 - MİLLET İTTİFAKI
% 22 √ Toplam : 6 - HDP
% 15 √ Toplam : 4 - HİÇ BİRİ
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr