Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
’Tarih Yazan AK Kadınlar’ muhteşem katılımla
KAHİREDE ÇOŞKULU BAYRAMLAŞMA
Düzcan’dan bayram mesajı
Hacı adaylarımızın sağlıklı bir şekilde ibadetlerini
Devletimizin ve Sayın Devlet Başkanımızın sonuna


CAMİ MERKEZLİ VE NAMAZ ODAKLI HAYAT - EĞİTİM - Adil Haber Yorum
 
CAMİ MERKEZLİ VE NAMAZ ODAKLI HAYAT
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 11-10-2016 / 11-58

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
CAMİ MERKEZLİ VE NAMAZ ODAKLI HAYAT
 camiler, Kâbe-i muazzamanın şubeleridir. Her ne kadar yer yüzü Ümmeti Muhammed’e mescit kılınsada cami ve Mescitler bu manada hususiyetli yerlerdir. Tertemiz elbiseleriyle, abdestli bir vaziyette oraya giren kul, orada dünya ile irtibatını keser ve Cenâb-ı Hak ile irtibata geçer tesbihatı ile, namazı ile dua ve niyazları ile…
    Aynı safta durup “Allah’u Ekber” diyerek gönlünde dünyaya ait ne varsa ardına atan kimseler, bu saflarda saflaşırlar ve günahlarından arınıp durulaşırlar. Cami ve namazın hem psikolojik ve sosyolojik açıdan sayamıyacağımız kadar bir çok faydası vardır. Bu münasebetle cami ve Mescitlerin inşası çok önemlidir. Hz. Allah şöyle buyuruyor kerim kitabımız Kur’anda: -” Allah’ın Mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimseler imar eder.”(tövbe18)
    Hz. İbrahim ve oğlu ismail (a.s) kabeyi inşa etmişlerdir. Hz. Rasûlu – zi’şan Efendimiz Medineyi Münevvereye hicret ettiklerinde, kendi evini inşa etmeden mescidi Nebeviyi inşa etmiştir. Zira islam, cami merkezli ve namaz odaklıdır.
    Ecdadımız Osmanlı’da cami imarına çok büyük değer vermiş ve camileri şehrin en ihtişamlı yerine inşa etmiştir, İstanbul Süleymaniye cami ve Edirne Selimiye Camii gibi. Hatta hanim Sultanlarda cami imarında gerekli hassasiyeti göstermişler ve bir çok caminin yapılmasına vesile olmuşlardır. Eminönü Yeni Cami ve Bezm-i Âlem Valide Sultan Cami bu eserlerden sadece birkaçıdır.
    Günümüzde de binlerce cami ve mescit Hakk’ın rızası için hayırsever müslümanlar tarafından inşa edilmiş ve inşa edilmeye devam etmektedir. Ancak, günümüzde bir çok cami misyon erezyonuna uğramıştır malesef. Camiler sadece beş vakit namazın kılındığı yer halini almıştır. Halbuki Hz. Peygamberimiz devrinde cami; hem mescitti, hem medrese, hem dergahtı, hem de istişare merkezi.
     Bugün, birçok cami altında var olan ve gençlerin sosyal ve sportif etkinliklerle kullanabilecekleri yerler cami dernekleri tarafından dükkan ve depo olarak kiraya verilmektedir. Bu dükkanlar tamamıyla o bölgenin gençlerine, kadın ve çocuklarına hizmete sunulsa cami cemaatide artacak, namaz kılan sayısıda. Neticede o bölgede bulunan insanlar cami merkezli ve namaz odaklı bir hayat süreceklerdir.
     Camilerimizi insanlar imar eder, din adamlarımız daha doğrusu din gönüllülerimizde, orada yaptıkları hizmetleri ile gönülleri ihya ederler. Öyleyse camilerin inşası gönüllerin ihyası  içindir diyebiliriz.
     Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli.
     Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli. Diyen merhum M. Akif Ersoy vatan için ezanın önemini ne güzelde tasvir etmiştir. 15 Temmuz gecesi okunan ezanlar ve selâlar bize bunun önemini bir kez daha teyit etmiştir. Zamansız okunan selâ ve ezanlarla insanlar cami minarelerinden birlik ve beraberliğe çağrılmış, bunun akabinde milyonlarca vatandaşımız, silahsız bir şekilde hainlerin tankları önünde, iman dolu göğüslerini siper ederek darbeye ve darbecilere dur demiştir.
     Hiç bir işimiz ve dünyalık koşturmamız bizleri namazdan ve camiden alıkoymamalıdır. Aklımız başımızda ve sağlığımız yerinde iken camilere dikey olarak gelelim ki, yatay olarak getirildiğimizde zorluk çekmeyelim öyle değil mi?
      Aziz dostlar! Kırık kalplerimizi ve yorgun gönüllerimizi  ancak namazda ve mescitlerde tamir edebiliriz yogada değil 

CAMİ MERKEZLİ VE NAMAZ ODAKLI HAYAT : Google'da Ara
CAMİ MERKEZLİ VE NAMAZ ODAKLI HAYAT


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  KAHİREDE ÇOŞKULU BAYRAMLAŞMA


         KAHİREDE ÇOŞKULU BAYRAMLAŞMAEl Ezher Üniversitesi  başta olmak üzere   Mısır’da çeşitli üniversitelerde  ö

  80 YILLIK ZULMÜN ÖZRÜNÜ DİLEMEK


         Ak Parti hükümeti iktidara geldiği günden bu yana mazlum halkların yanında olmuş ve vatan topraklarında ayrımcılığa, hakarete uğramış her bir vatan ev

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
24 haziran seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?
% 22 √ Toplam : 6 - CUHUR İTTİFAKİ
% 43 √ Toplam : 12 - MİLLET İTTİFAKI
% 22 √ Toplam : 6 - HDP
% 15 √ Toplam : 4 - HİÇ BİRİ
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr