Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
’Tarih Yazan AK Kadınlar’ muhteşem katılımla
KAHİREDE ÇOŞKULU BAYRAMLAŞMA
Düzcan’dan bayram mesajı
Hacı adaylarımızın sağlıklı bir şekilde ibadetlerini
Devletimizin ve Sayın Devlet Başkanımızın sonuna


Selatin Camiler ve Mabede Saygı - EĞİTİM - Adil Haber Yorum
 
SELATİN CAMİLER VE MABEDE SAYGI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 16-02-2017 / 15-47

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
Selatin Camiler ve Mabede Saygı

 

       Sevgili Dostlar !

        İslam tarihinde nice alim, sanatkar ve özel kabiliyetli insanlar, nice kahraman aileler, aşiretler, obalar, boylar ve bir çok devlet ve imparatorluklar, mensup oldukları yüce dinin gösterdiği hedef doğrultusunda yüce eserler inşa etmişlerdir. Gayeleri her zaman rızayı ilahi olmuştur. Halka hizmeti hakka hizmet olarak görmüşlerdir. Edirne de bu hizmet ve eserlerden çokça nasiplenen bir şehrimizdir. Bu görkemli eserlerden özellikle üç tanesinden bahsetmek istiyorum. Eski (ulu ) camii, Üç şerefeli camii ve Selimiye camii. Bu muhteşem eserleri gördükçe içerisinde ibadet yaptıkça her defasında ecdadımla övünür, gururlanırım. “ Ne büyük insanlardı, ne büyük düşündüler ve ne büyük eserler yaptılar “  derim. Dünyadan ve ülkemizin muhtelif yerlerinden gelen insanların ziyaretleri esnasında  yaşadıkları duygu tahmin ediyorum ki benden farklı değildir.

      Bu eserlerin dünya mirası olarak tüm insanlığın malı olduğu doğrudur. Herkes gezmeli ve bu eserleri görmelidir. İşte tam da bu noktada belirtmemiz gereken bazı hususlar vardır.

   Bu tarihi eserler aslına uygun olarak kullanılmalıdır. Mesela Selimiye camiinin avlusunda bulunan Daru-l hadis ve Daru-l kurra binaları tüm odaları, iç avlusu ve revakları ile  şuanda müze olarak kullanılmaktadır. Buraları aslında hadis ve kıraat ilimleri tahsil edilsin diye inşa edildi. Aslına  uygun şekilde bu gün ilahiyat fakültesinin yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin eğitim ve öğretimlerini gördüğü hadis ve kıraat derslerinin, özel söyleşi ve seminerlerin yapıldığı ilim yuvaları olarak kullanılması son derece önemlidir.

      Ayrıca Selimiye camii gibi selatin camilerin “ibadethane” olarak inşa edildiğini unutmamalıyız. Yani insanlar toplu halde cemaatle namaz kılsın, Cuma ve bayram namazları eda edilsin, hadis ve kıraat ilimleri tahsil edilsin, arastasında ticaret yapılsın, misafir hanesinde kalınsın.… diye düşünülmüş, bu camiler birer külliye olarak inşa edilmiştir. Bu sebeple birer ibadethane olan camilerimizi, ziyarete gelen misafirlerimiz bu eserlerin aslına uygun kullanılmalarına engel teşkil edecek eylem, söylem ve davranışta olmamalıdırlar. Bu amaçla gerekli duyurular ve ilanlar tüm ziyaretçilere yapılır.

Bu hususlar genel olarak camilere gelen yerli ve yabancı turistlerin bildiği ve uygun gördüğü konulardır. Ziyaret edilen mekanın kurallarına uymak, o mekanın huzur ve güvenliği için alınmış ortak aklın sonucu olan kuralları tanımakla mümkündür.

         Hiç kimse “tüm insanlığın ortak malı olan bu camilere dilediğim şekilde girerim ve içeride dilediğim şekilde davranırım” deme yetkisine sahip olmamalıdır. Gerek ses tonumuzla gerek kıyafetimizle gerekse kurallara uyum performansımızla bir ibadethanenin manevi huşu, huzur  ve güven veren ortamına halel getirmemeliyiz.

        Camilere girişlerde “ ben içeriye ayakkabılarımla girmek istiyorum, galoş takar ve ayakkabılarımla girerim “ demek ve bunu bir hak olarak savunmak, doğru bir davranış olmaz. Eline keçeli kalemi alarak “ asırlık, tarihi çinilerin desenlerini çiziyorum” diyerek, kağıdı çinilere yapıştırmak, bu eserlerin kıymetini bilen ehli tarafından cinayet olarak görülmektedir.

    Herkesten  saygı merkezli bir hayat isterken, insanların inançlarına ve kutsal mekanlarına saygıyı en öne olmamız gerekliliğini kim inkar edebilir. Tarihi bir mekanı, müzeyi, ibadethaneyi gezerken ortak aklın eseri olan kurallara uyalım uymayanları uyaralım. Elinde sprey boya ile tarihi eserlerin üzerine isimler ve şekiller çizen insan ile camilere  hiçbir ilke ve kural tanımadan girmek isteyen insan, düşünce olarak aynıdır. İşin özünde kuralsızlık ve saygısızlık vardır.

      Mescid bir İslâm şiarıdır. Birlik ve beraberliğin sembolüdür. Zaman zaman mutlu ve sevinçli günlerin bazen acı ve üzüntülü günlerin paylaşıldığı yerler, bazen de kültürel etkinliklerin ifâ edildiği merkezlerdir. Millî ve dinî kimliğimizin gelişiminde çok önem arz eder. Zenginiyle fakiriyle, cemiyetin farklı ve renkli statülerinden köylü veya şehirlisiyle, büyüğüyle, küçüğüyle aynı safta omuz omuza her kesimi bünyesinde cem edebilen yegâne mekânlardır. Mabed olmanın yanı sıra birer eğitim, öğretim okulları, diğer bir tabirle halk üniversitesi vazifesi yapmaktadır. Bu yönüyle de geleceğimizin teminatı konumundadır.

     Sevgili dostlar ! konumuzu Merhum Ali Ulvi Kurucunun ecdadımızın Mescid-i Nebevî’ye karşı gösterdikleri sevgi ve saygıyı ifade adına naklettiği bir anekdotla bitirelim:

      Efendim, bir kitapta rast geldim de; ecdadımız Osmanlı, Mecsid-i Nebevî’de çalışanların mescide ve Efendimiz’e saygısızlık olur diye, dünya kelâmı etmemeleri için tamimde bulunmuş; araç ve gereçlere sembolik zikir tahsis etmiş, mesela süpürge için (bir defa Subhanallah), temizlik bezi için (Elhamdülillah) ne bileyim faraş için (iki kez Subhanallah) gibi. Çalışan farzu muhal süpürgeye mi ihtiyacı var ’süpürgeyi uzat’ demiyor, (bir kez Subhanallah) diyor. Karşısındaki de onu anlıyor, bu şekilde Efendimiz’in ruhaniyetini de incitmemiş oluyorlardı.

"Mâbeddeki bu güzellik ve mânânın; gözleri, gönülleri dolduran ve doyuran bir mûsikî gibi ruhlarımıza nasıl nüfuz ettiğini anlamak için îmâna uyanmış olmak ve mâbedin kendine has şîvesine de âşina bulunmak şarttır." Demişler ve ne güzel söylemişler, değilmi dostlar….

Selam ve dua ile...

 

    


Selatin Camiler ve Mabede Saygı : Google'da Ara
Selatin Camiler ve Mabede Saygı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  KAHİREDE ÇOŞKULU BAYRAMLAŞMA


         KAHİREDE ÇOŞKULU BAYRAMLAŞMAEl Ezher Üniversitesi  başta olmak üzere   Mısır’da çeşitli üniversitelerde  ö

  80 YILLIK ZULMÜN ÖZRÜNÜ DİLEMEK


         Ak Parti hükümeti iktidara geldiği günden bu yana mazlum halkların yanında olmuş ve vatan topraklarında ayrımcılığa, hakarete uğramış her bir vatan ev

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
24 haziran seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?
% 22 √ Toplam : 6 - CUHUR İTTİFAKİ
% 43 √ Toplam : 12 - MİLLET İTTİFAKI
% 22 √ Toplam : 6 - HDP
% 15 √ Toplam : 4 - HİÇ BİRİ
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr