Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
“BAĞCILAR BELEDİYESİ’NİN “E-DEVLET KAPISI HİZMETLERİ” ÖDÜLE
Başkan Hasan Can Geçmiş Olsun Ziyaretlerine
171 Hak Sahibi Daha Tapusuna Kavuştu
Aktör Olmak İçin Bilgi Üretmeliyiz
Yol Açma, Dolgu, Kırıntı ve Asfaltlama


İNSAN OLMAK VE KENDİNDE KENDİNİ BULMAK - YAŞAM - Adil Haber Yorum
 
İNSAN OLMAK VE KENDİNDE KENDİNİ BULMAK
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 20-01-2014 / 12-42

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Yasam Haberleri  
   İNSAN OLMAK VE KENDİNDE KENDİNİ BULMAK

 

        İnsan  içindeki çok büyük olan bir potansiyeli barındıran ve öyle olarak ta dünyaya gelen bir varlıktır  .Allah ‘ın verdiği zekayla ,akılla ,iradeyi doğru kullanmakla ,merhametle ,şefkatle ve en önemlisi vicdanla insan olunmaktadır.Acıma duygusunu kaybetmiş ,içinde vicdanı olmayan ,bencil ,çıkarcı ,iki yüzlü ,nefret ve kinle dolu ,öfkeli ,riyakar bir varlığa da insan demek ne mümkün öyle değil mi ?

        Yoksa bu şekilde olmakla bir hayvandan farkımız olur muydu? Bir düşünün . Kainattaki  varlıklardan birisi olan  hayvanlar nasıl doğmuşsa aynı şekilde tekamülünü tamamlayıp sona doğru giderler .O halde bizi  hayvanlardan  ayıran özekliklerimiz ne olmalı ?.İşte  bunlar  düşünme ve akıl etme yetisi birde farkında olma yetisidir.

        İlk önce insan kendi gerçeklerinin  farkında olması gerekir .Kendi değerinin ,yapabileceklerinin ,sahip olduklarının ne kadar değerli olduğunu ve yaşadığı çevresinin ,ailesinin ,ülkesinin gerçeklerinin farkına varmalıdır.Kendi gerçeklerini net bir şekilde gören kişi yani kendi bulan kişi neye sahip olduğunu bilmiyor ise  içindeki boşluklarda ,dehlizlerde kaybolur gider.Boş hayaller peşinden koşar yani kısaca insanlığını kaybetmiş olur .

        Soru sormalıdır insan ,düşünmelidir de  ve sorgulamalıdır.İnsan olarak doğmakla insan olunuyor mu peki ?

       Ne yazık ki ,insan olarak dünyaya gelen her varlık insan değil ve gitgide de insanlıktan uzaklaşan insanlarla çevremiz kuşatılmış durumda …

       NEDİR  o halde insan olmak ?

İnsan olmak insan olduğunun farkına varmakla ,bunun ne anlama geldiğinin farkında olmakla insan olmaya başlar . Allah ‘ın onu nasıl bir varlık olarak yarattığını idrak etmekle insan olmaya başlar insan olmak .Bunu fark ettiğinde içindeki tohumu besler (insanlık tohumunu )sular ,büyütür.Ve sonunda bir de çiçekte  açtırabildiyse bu tohuma  dağılır  artık etrafa o güzel koku ve bu kokudan da herkes  nasibini alır  .Her insan her gittiği yere kendi kokusunu götürür ve içindeki sevgiyle bunun beslemişse birde  ve büyütmüşse etrafındakilere sevgi dolu güzel kokular saçar .

       Lütfen potansiyellerinizin farkına varın kendinizi geliştirin ,yenileyin ve kendinizi bulun .Kalkında dünyanın en büyük icadını yapın demiyorum ama ,en büyük buluş olan kendinizi bulun. Nice insanlar gibi kendinizi bulmadan insan olduğunuzu anlamadan bu dünyadan ayrılıp gitmeyin. .

     MEVLANA ‘NIN bir sözüyle devam etmek istiyorum ..

 

‘’ NE  FARK EDER Kİ ,KÖR İNSAN İÇİN ELMAS DA BİİİİR CAMDA ‘’

‘’SANA BAKAN KÖR İSE SAKIN KENDİNİ CAMDAN SANMA’’

 

  Ne güzel demiş Mevlana … Kendini bilmek ve kendini bulmak kişiyi dengeye sokar .Kişi başına ne gelirse gelsin okyanustaki azgın dalgalara yenik düşmez,etrafında şiddetli fırtınalar da esse savrulmaz .Kendini bulan insan kendine olan inancı ve güveni artar .Artış sonucunda da dengeye gelmiştir ve bir bütünlük  oluşmuştur içinde .Sağlam bir yapıya sahip olmuştur.Artık güçlüdür .Karşılaştığı her zorluğu aşabileceğinin farkına varır ve bunu çok basit bir hayatı yaşarken bile kendini bulabilir .Yeter ki ;bunu istesin bu yola gönül versin çaba sarfetsin ….

       Zengin insan nedir biliyor musunuz ?Herşeye sahip olan mıdır ?

Hayır zengin insan kendini bulan ve neye ne kadar sahip olduğunu bilen ve kendini geliştiren ,yenileyen,değişim gösteren insandır .

      Artık sizde kendinizin içsesinize kulak verin ,onu dinleyin …ve kendinize yeni bir başlangıca değer bulun .Böyle olursa dengede kalırsınız dengede yaşarsınız bir bütünlük arz edersiniz.Bu fırsatı kendinize tanıyın .Başarılı olacağınıza eminim .

       SADECE BİR KERE olsun denemekten ne kaybedebilirsiniz ki ?Çok şey kaybetmezsiniz belki ama kazanacaklarınız harika ve çok güzel bir hayat olacaktır .İşte o hayat sizi bekliyor.

Bol değişimli ,insan olmanın sıfatını ,anlamını  ,fıtratını üzerinizde  barındıran ve bunu idrak edebilen nice  mutlu günlere  …sevgimle kalın .

 

Nermin Değirmendere

ndegirmendere@outlook .com

 

 


İNSAN OLMAK VE KENDİNDE KENDİNİ BULMAK : Google'da Ara
İNSAN OLMAK VE KENDİNDE KENDİNİ BULMAK


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        YAŞAM

  “BAĞCILAR BELEDİYESİ’NİN “E-DEVLET KAPISI HİZMETLERİ”


         Antalya’da düzenlenen ve kamu kurumlarının başarılı projelerinin ödüllendirildiği “IDC Kamu Teknolojileri Ödülleri 2017” p

  BAŞKAN HASAN CAN GEÇMİŞ OLSUN


         Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, geçtiğimiz günlerde Ameliyat olan AK Parti Ümraniye Eski İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ö

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
28 Şubat Madurlarından Ezher Üniversitesi mezunlarının mağduriyetleri giderildi mi?
% 14 √ Toplam : 2 - Evet
% 40 √ Toplam : 6 - Hayır
% 34 √ Toplam : 5 - Kısmen
% 14 √ Toplam : 2 - Bilgim yok
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr