Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
“BAĞCILAR BELEDİYESİ’NİN “E-DEVLET KAPISI HİZMETLERİ” ÖDÜLE
Başkan Hasan Can Geçmiş Olsun Ziyaretlerine
171 Hak Sahibi Daha Tapusuna Kavuştu
Aktör Olmak İçin Bilgi Üretmeliyiz
Yol Açma, Dolgu, Kırıntı ve Asfaltlama


GELECEĞİMİZ GENÇLERE BAĞLI, GENÇLERİMİZ İSE TEMİZ AİLELERE - YAŞAM - Adil Haber Yorum
 
GELECEĞİMİZ GENÇLERE BAĞLI, GENÇLERİMİZ İSE TEMİZ AİLELERE
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-09-2016 / 19-07

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Yasam Haberleri  
 GELECEĞİMİZ GENÇLERE BAĞLI,  GENÇLERİMİZ İSE TEMİZ AİLELERE

Toplum ailelerden oluşur, aileler ise anne baba ve çocuklardan. Evlenmek, aile yuvası kurmak dinimiz gereğidir. Çocuklar bu yuvanın meyvesi, hemde neşesidir. Çocuklar genelde yetişmiş oldukları ailede anne ve babadan çok etkilenirler. Genellikle onlar iyi ise çocuklar da iyi, onlar sıkıntılı ve problemli ise çocuklar da sıkıntılı ve problemli olurlar. Bu münasebetle bazı evlerde geleceğin kaymakamı, Valisi, Başbakanı ve  emeğinin karşılığı ile geçinecek dürüst insanlar yetişirken, malesef nice evlerdede anne babanın ilgisizliği yüzünden madde bağımlısı, hırsız, katil gibi faydasından çok zararı olan bireyler yetişmektedir günümüzde.


       Büyük bir fedakarlık ve emek sonucu çocuğu okumuş ve önemli mevkilere gelmiş olan anne ve baba evladı ile gururlanırken, öyle ebeveynlerde vardır ki çocukları kendi ilgisizlikleri yüzünden hayatları kararmış, neticede hırsız olmuş, katil olmuş ve sonuçta cezaevini boylamıştır malesef. Görevim de elde ettiğim bir tecrübeyi siz değerli okurlarımla paylaşmak isterim.

         

      Cezaevi vaizi olarak, cezaevinde çoğunluğu on beş ile on sekiz yaşları arasında çocuklara yönelik manevi rehberlik yapmaktayız uzun zamandır.O demirkapılar ardında, soğuk duvarlar arasında derslerimiz vardır sınıf ortamında, aynı zamanda bu çocukları kaldıkları koğuşlarda ziyaret ederiz, hem onları dinler, hem de bazen biz; sohbet, ilahi, ve Kur’an tilaveti ile gönüllerini huzura, islama davet ederiz, onlarla hoş vakit geçirmeye çalışırız. Ders ve koğuş ziyaretlerimiz esnasında çocuklara suçlarını hiç sormayız, ailelerini tanıyalım diye özel bir çabamız da olmaz bu vakitlerde. Ancak özel Odamızda daha problemli çocuklarla görüşürüz bire bir zaman zaman. İşte bu görüşmelerde onları daha iyi tanıyabilmek adına ailelerini, çocukluklarının nasıl geçtigini soruyoruz bu gençlere. Sorunlarını dinliyor ve durumlarına göre yumuşak bir dille nasihat ediyoruz onlara. 

      

         İşte böyle bire bir görüşme sırasında Hasan isimli bir gence sordum günlerden bir gün :

      -"Evladım ailen nerde oturuyor? Diye.

      -"Hocam annem, babam ayrılar." Dedi Hasan.

      -Öyle ise sen kimle kalıyorsun diye sorduğumda 

      -Beni küçük yaşta halama bırakmışlar hocam, diye cevap verdi mahzun ve mahcup bir şekilde çocuk. Anne-baba sevgisinden, şefkatinden mahrum kalmış Hasan’ın anlaşılan en büyük derdi buydu. Belkide onu cezaevinin demir parmakları ardına atan en büyük problemiydi bu onun için. Kim bilir, neler yaşanmıştı çocukluğundan bu yana, kim bilir. Hasan o vakitlerde bulunduğu koğuşta arkadaşlarına karşı sertti ve soğuktu, nasıl sıcak olacaktı ki, zira o sıcaklığı, şefkat ve merhameti bilmiyordu belkide. Bu duygu fırtınası içinde Hasan’a tekrar sordum:


      -"Çıkınca yine halanla mı kalacaksın Hasan? Hasan’ın verdiği cevap onun artık hepten yalnız kaldığının habercisiydi. Çünkü halası da artık cezaevindeydi. 


     - Hocam ben cezaevine girmeden halam cezaevine girdi. Bende sahipsiz ve kimsesiz gibi kaldım orta da yapayalnız. Neticede son belli işte bende burdayım diyordu Hasan.


        Hasan’ın bu durumu iyice içimi acıtıyor ve beynimde çaresiz fırtınalar koparıyordu sanki. Allah’ım! Bu çocuğa ve bunun gibi sahipsiz, kimsesiz kalan yavrulara sen sahip ol diye dua etmekten başka bir şey gelmiyordu o an elimden.

       

         Hasan’a son bir soru daha sordum: 

       -"Oğlum Hasan! Burdan çıkınca nerde kalacaksın? Hasan ne kadar da çaresiz ve ümitsiz olduğunu ifade ediyordu şu cevabı ile:

 

       -"Çıkınca halam ne olur, ben ne olurum bilmiyorum. Ama bir tek bildiğim varki cezaevi artık benim için ikinci adres sanki hocam. 


        Anne ve babalık sadece, çocuğu dünyaya getirmekle olmaz. Çocuklar ebeveyn için Allah’ın bir lutfu, onlar aynı zamanda bir imtihan vesilesidir. Onları insanlık için faydalı, güzel ahlaklı ve inançlı bir insan olarak yetiştirmek Anne - babanın asli vazifesidir. 

 

       Çocuklarını keyfe keder yapayalnız kaderleri ile başbaşa bırakan anne ve babalar, onları kötü emellerine yönelik kullanan veliler ahirette bu çocukların vebalini nasıl öder bilemem ama, her halde bu günah onlara yeter vesselam. 

Sadık Kösterelioğlu


GELECEĞİMİZ GENÇLERE BAĞLI, GENÇLERİMİZ İSE TEMİZ AİLELERE : Google'da Ara
GELECEĞİMİZ GENÇLERE BAĞLI, GENÇLERİMİZ İSE TEMİZ AİLELERE


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        YAŞAM

  “BAĞCILAR BELEDİYESİ’NİN “E-DEVLET KAPISI HİZMETLERİ”


         Antalya’da düzenlenen ve kamu kurumlarının başarılı projelerinin ödüllendirildiği “IDC Kamu Teknolojileri Ödülleri 2017” p

  BAŞKAN HASAN CAN GEÇMİŞ OLSUN


         Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, geçtiğimiz günlerde Ameliyat olan AK Parti Ümraniye Eski İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ö

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
28 Şubat Madurlarından Ezher Üniversitesi mezunlarının mağduriyetleri giderildi mi?
% 14 √ Toplam : 2 - Evet
% 40 √ Toplam : 6 - Hayır
% 34 √ Toplam : 5 - Kısmen
% 14 √ Toplam : 2 - Bilgim yok
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr