Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
’Tarih Yazan AK Kadınlar’ muhteşem katılımla
KAHİREDE ÇOŞKULU BAYRAMLAŞMA
Düzcan’dan bayram mesajı
Hacı adaylarımızın sağlıklı bir şekilde ibadetlerini
Devletimizin ve Sayın Devlet Başkanımızın sonuna


KURBANDA GAYE ALLAH’A YAKINLIKTIR ET YEMEK DEĞİL - ZEMZEM - Adil Haber Yorum
 
KURBANDA GAYE ALLAH’A YAKINLIKTIR ET YEMEK DEĞİL
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 11-09-2016 / 23-35

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Zemzem Haberleri  
 KURBANDA GAYE ALLAH’A YAKINLIKTIR   ET YEMEK DEĞİL
Sözlükte; yaklaşmak, yakın olmak anlamına gelen kurban, bayram günlerinde, Allah rızası için kesilen hayvana verilen addır.
     
     Bütün dinlerde kurban olgusu vardır. Hatta Hz. Ademin oğulları Habil ve kabil’in, Allah adına kurban takdimi kurbanın ilk insanlara kadar dayandığını bize göstermektedir. Bu günkü şekliyle kurban Hz. İbrâhim’in sadakati, Hz. İsmail ve hacer Validemizin Allah’a olan teslimiyetleridir.

     Kerim kitabımız yüce kuranda Rabbimiz, Hz. Peygamberimize hitaben: -"( Rasûlum) kuşkusuz biz sana Kevseri verdik. Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes." (Kevser 1-2) buyurarak hali vakti yerinde olanlara kurban kesmeyi Ümmeti Muhammed’e vacip kılmıştır.
           
      Kurbanın insanlık için nefsî ve içtimaî faydaları olduğu gibi, aynı zamanda psikolojik ve sosyolojikte bir çok faydası vardır. Allah’a kul olmak hem sabrı, hem de Şükrü gerektirir. Bela ve musibetlere karşı "hoştur bana senden gelen ya goncagül, yahut diken " diyebilmektir sabır. Şükür ise, Allah’a her halukarda hamdetmek O’nun bize verdiği rızıklardan infak etmektir. Namaz kılmak, zekat vermek ve kurban kesmek gibi. Sadece elhamdulillah demek yetmez, o dilin şükrüdür. Her şeyin Şükrü kendi cinsindendir. Sağlığın şükrü beden ile malın Şükrü de ancak mal ile olur. 
            
      Yüce Yaradan insana akıl vermiştir ve onu tüm varlıklardan mükerrem kılmıştır. Ayrıca o yeryüzünde olan herseyi insanın emrine musahhar kılmıştır. Dağlar, ovalar, deniz, güneş ve dünyada olan hersey insanın faydasına hizmet etmektedir. Allah Kuluna ihsan ettiği nimetlere ve ona vereceği cennete karşılık kulluk bekliyor, dünyada imtihan gereği bu nimetlere de bir karşılık bekliyor. Allahın adıyla kesilen kurbanlar ona olan Kulluğun ifadesi ve ihsanına karşı şükrün işaretidir. 
             
       Kurban kesiminde önemli olan niyettir. Unutulmamalıdır ki amellerimiz niyetlerimize bağlıdır. Cenabı Hak bize bu hususu ne de güzel ifade ediyor Hac suresi 37. Ayetinde:      -" Onların, ne etleri ne de kanları Allaha ulaşır. Fakat ona sadece sizin takvanız ulaşır.
           
      Kurban kesmeye vahşet diyenler, medeniyetleriyle övünen Avrupa’ya, İspanya’ya baksınlar. Nasıl da onbinlerce insanın gözü önünde o arenalarda hunharca güzelim boğaları, zevkine işkence yaparak katletmekteler öyle değil mi? Ayrıca dünyanın dört bir yanında bu hayvanlar hiç kesilmiyormuş gibi bir algı ile islama saldırmak insafsızlık ve tabiki vicdansızlıktır. Bu niyette olanların derdi üzüm yemek değil tabiki bağcıyı dövmektir. Bu niyetle islama saldıranlar, hâşa Allah’tan daha çok merhametli olduklarını zanneden, bilgiden ve inançtan yoksun zavallılardır.
           
       Kurban kesenin mahiyetini ve Hikmet lerini, geleceğimiz omuzlarında yükselecek olan gözümüzün nuru yavrularımıza da anlatmalıyız uygun bir dille. Yine onlara anlatmalıyız bu kurbanlar, namaz ve oruç gibi bizi Allah’a yaklaştıran vesilelerdir diye. 
         
       Hz. Peygamber Efendimiz kurban kesmenin önemine işaretle şöyle buyuruyor:    -" Kim imkanı olduğu halde kurban kesmezse bizim Mescidimize yaklaşmasın." (İbn Mace, edâhi,2.)
            
       Allah’ın bizim keseceğimiz kurbanlara ihtiyacı yoktur. Ancak bizim hem bu dünyada huzurlu olmak, hem de cennete girebilmek için namaz kılmaya, oruç tutmaya, kurban kesmeye, kısacası Rabbimize layık kul olmaya ihtiyacımız çoktur. Vesselâm.
sadık kosterelioglu

KURBANDA GAYE ALLAH’A YAKINLIKTIR ET YEMEK DEĞİL : Google'da Ara
KURBANDA GAYE ALLAH’A YAKINLIKTIR ET YEMEK DEĞİL


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ZEMZEM

  SANCAKTEPE’DE 2.HAMSİ FESTİVALİ


         Sancaktepe Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Hamsi Festivali’nde 10 ton hamsi dağıtıldı. Sancaktepe Belediye Başkanımız İsmail Erdem: "Hams

  BELEDİYE HİZMETLERİ İÇİN YENİ LOJİSTİK


         Kaynaşlı Belediyesi’nin vatandaşa daha iyi hizmet verebilmesi adına yapılan lojistik garaj sayesinde İtfaiye, Fen İşleri, Kanalizasyon ve Su İşleri Birimleri&r

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
24 haziran seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?
% 22 √ Toplam : 6 - CUHUR İTTİFAKİ
% 43 √ Toplam : 12 - MİLLET İTTİFAKI
% 22 √ Toplam : 6 - HDP
% 15 √ Toplam : 4 - HİÇ BİRİ
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr