Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Rıza
"Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde
Fedakar Müdür
Uyarmak Zorundayım
Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımnadı


40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl azalıyor! - ZEMZEM - Adil Haber Yorum
 
40 YAŞINDAN SONRA BÖBREĞİN SÜZME İŞLEVİ HER YIL AZALIYOR!
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 08-03-2017 / 22-19

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Zemzem Haberleri  
40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl azalıyor!

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerektiğini anlattı

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak 40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl yüzde 1 oranında azaldığını belirterek, 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerektiğini anlattı.

HASTALIK GENELDE SESSİZ SEYREDER

9 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Demirel, kronik böbrek hastalığı, dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur olduğunu ifade etti.

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak kronik böbrek hastalıkları, nedenleri, risk grupları, erken tanı, tedavi ve korunma konularında halkı bilgilendirmek, konuya dikkat çekmek, farkındalığı artırmak amaçlı etkinlikler düzenlendiğini anlatan Dr. Kadir Demirel, Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar. Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler. Özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz.

 

 

Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişebilir. Bu hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir. Böbrek yetmezliğine eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riski vardır. Kronik böbrek hastalıklı bireylerde ölüm riski genel toplumdan 10-30 kat daha yüksektir. Kronik böbrek hastalığı her yaşta görülebilir, ancak yaş ilerledikçe hastalığın sıklığı giderek artar. Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak, 40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl yüzde 1 oranında azalır. Ayrıca yaş ilerledikçe sıklığı artan diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları da böbreklerin bozulmasına yol açar. Bu nedenle, 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerekir" diye ifade etti.

8 ALTIN KURAL

Dr. Demirel, ’kronik böbrek hastalığından korunmak için sekiz altın kuralı ise; "Sağlıklı besleniniz ve vücut ağırlığınızı koruyunuz. Düzenli egzersiz yapınız. Tuzu azaltınız. Yeterli sıvı alınız. Sigara içmeyiniz. Ağrı kesici ilaçlardan kaçınınız. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürünüz. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettiriniz" şeklinde açıkladı.

kaynak : habertürk


40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl azalıyor! : Google'da Ara
40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl azalıyor!


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ZEMZEM

  SANCAKTEPE’DE 2.HAMSİ FESTİVALİ


         Sancaktepe Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Hamsi Festivali’nde 10 ton hamsi dağıtıldı. Sancaktepe Belediye Başkanımız İsmail Erdem: "Hams

  BELEDİYE HİZMETLERİ İÇİN YENİ LOJİSTİK


         Kaynaşlı Belediyesi’nin vatandaşa daha iyi hizmet verebilmesi adına yapılan lojistik garaj sayesinde İtfaiye, Fen İşleri, Kanalizasyon ve Su İşleri Birimleri&r

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
24 haziran seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?
% 22 √ Toplam : 6 - CUHUR İTTİFAKİ
% 43 √ Toplam : 12 - MİLLET İTTİFAKI
% 22 √ Toplam : 6 - HDP
% 15 √ Toplam : 4 - HİÇ BİRİ
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr