Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ABD İle Vize Restleşmesi
VİZE BAHANE, PETROL ŞAHANE!
Ezder ve İmam Hatip Dayanışması
Düzce Belediye Başkanı istifa etti
ÇAMLICA’DA ET RESTAURANT VE STEAKHOUSE AÇILDI


40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl azalıyor! - YAŞAM - Adil Haber Yorum
 
40 YAŞINDAN SONRA BÖBREĞİN SÜZME İŞLEVİ HER YIL AZALIYOR!
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 08-03-2017 / 22-19

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Yasam Haberleri  
40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl azalıyor!

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerektiğini anlattı

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak 40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl yüzde 1 oranında azaldığını belirterek, 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerektiğini anlattı.

HASTALIK GENELDE SESSİZ SEYREDER

9 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Demirel, kronik böbrek hastalığı, dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur olduğunu ifade etti.

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak kronik böbrek hastalıkları, nedenleri, risk grupları, erken tanı, tedavi ve korunma konularında halkı bilgilendirmek, konuya dikkat çekmek, farkındalığı artırmak amaçlı etkinlikler düzenlendiğini anlatan Dr. Kadir Demirel, Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar. Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler. Özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz.

 

 

Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişebilir. Bu hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir. Böbrek yetmezliğine eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riski vardır. Kronik böbrek hastalıklı bireylerde ölüm riski genel toplumdan 10-30 kat daha yüksektir. Kronik böbrek hastalığı her yaşta görülebilir, ancak yaş ilerledikçe hastalığın sıklığı giderek artar. Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak, 40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl yüzde 1 oranında azalır. Ayrıca yaş ilerledikçe sıklığı artan diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları da böbreklerin bozulmasına yol açar. Bu nedenle, 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerekir" diye ifade etti.

8 ALTIN KURAL

Dr. Demirel, ’kronik böbrek hastalığından korunmak için sekiz altın kuralı ise; "Sağlıklı besleniniz ve vücut ağırlığınızı koruyunuz. Düzenli egzersiz yapınız. Tuzu azaltınız. Yeterli sıvı alınız. Sigara içmeyiniz. Ağrı kesici ilaçlardan kaçınınız. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürünüz. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettiriniz" şeklinde açıkladı.

kaynak : habertürk


40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl azalıyor! : Google'da Ara
40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl azalıyor!


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        YAŞAM

  ALLAH C.C. ÜMİT DOLU İNSANLARI


          Mü’min, bereketli toprak gibidir, yağan yağmuru emer ve etrafının yemyeşil gümrah olması için vesilelerle doludur. Hayata bakışı, yür&u

  AFYONKARAHİSAR TANITIM VE TURİZM GÜNLERİ


         Ezher Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği Genel Başkanı Ekrem Düzcan; Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri"ni  ziyaret etti. Ziyaret

 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
28 Şubat Madurlarından Ezher Üniversitesi mezunlarının mağduriyetleri giderildi mi?
% 14 √ Toplam : 2 - Evet
% 40 √ Toplam : 6 - Hayır
% 34 √ Toplam : 5 - Kısmen
% 14 √ Toplam : 2 - Bilgim yok
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr