Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
’Tarih Yazan AK Kadınlar’ muhteşem katılımla
KAHİREDE ÇOŞKULU BAYRAMLAŞMA
Düzcan’dan bayram mesajı
Hacı adaylarımızın sağlıklı bir şekilde ibadetlerini
Devletimizin ve Sayın Devlet Başkanımızın sonuna


Adil Haber Yorum - Suud-Katar, Irak-Kuveyt benzerliği.
Suud-Katar, Irak-Kuveyt benzerliği. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-06-2017 / 19:28 | BU YAZI TOPLAM 962 KEZ OKUNDU.
   
Doç.dr.Saim KAYADİBİ
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SUUD-KATAR, IRAK-KUVEYT BENZERLİĞİ.

Pazartesi günü Katar’a karşı Suudi Arabistan’ın başını çektiği, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Bahreyn, Yemen ve Libya’nın da destek verdiği bir operasyon başlatıldı. Maldivler de onları takip etti. Katar diplomatik ve ekonomik kuşatma altına alınıp bütün ilişkiler kesildi. Deniz ve havadan abluka altına alınıp sınırlar kapatıldı. Katar ciddi bir kıskaca alındı.

Bir anda neler olduğunu anlayamadığımız ablukanın inandırıcılıktan uzak nedenleri de biri bir adına sıralanıverdi. Neymiş Katar Müslüman Kardeşler’e (ihvan) ve Hamas’a destek veriyormuş, terör örgütlerine kucak açıp onları ülkesinde barındırıyormuş. Katar’ın İran ile bağlantısı varmış...

Bir kere İran ile bağlantısı olması böylesine bir ablukanın yapılmasını gerekli kılabilir mi? Bölgeyi tanıyan herkes çok iyi bilir ki son yıllarda Körfez ülkelerinin, Suud hariç, İran ile ilişkilerinin ne derece ortak ekonomik ve siyasi ilişkiler içinde olduğu bilinmektedir. Bunun yeterli bir sebep olması mümkün değil.

Mesele sadece terör örgütlerine yardımcı oluyor bahanesine indirilirse içinden çıkılmaz hal alacaktır. ABD’nin yeni başkanı Trump’ın Suud ziyareti, devasa silah satış anlaşmalarının imzalanması akabinde bölgeyi kendi hesabına kontrol edebilmenin hesapları çok önceden yapılmış olmalı.

Ne radikal grupların fonlanması ne de İran’la olan ilişkilerin boyutu bu derece ciddi olamaz. Mesele Katar’ın duruşu ve Türkiye’ye olan yakınlığı. Belki de Katar’a bir ders verilmek isteniyor da olabilir. Türkiye’nin içine düştüğü her çıkmazda yanında olan Katar, maddi ve manevi desteğini eksik etmemiş, dik duruşu ile bütün körfez ülkelerine meydan okumuştu.

Kim bilir belki de Trump petrol zengini ülkeleri “tahtları” ile tehdit etmiş, “istediğimi yapmazsanız krallıklarınızı çöle gömerim, sizi terör örgütlerine yardım ediyor diye trilyonluk hesaplarınıza el korum ha...” demiş de olabilir.

Mesele Ortadoğu’nun gelirlerinin yeniden istenilen mecraya doğru akmasının sağlanması projesinden başka bir şey değil. ABD önü alınmaz bir borç bataklığına batmış durumda. Kendini kurtarabilmek için de hertürlü gayri meşru yollara başvurmaktan geri kalmayacaktır. Zaten Trump bunun işaretini seçim kampanyasını yaparken dile getirmiş, ülkenin 20 trilyon dolarlık borcunu körfez ülkelerine ödeterek ekonomiyi düzlüğe çıkaracağı vaadini vermiş, böylelikle ancak bu bataktan kurtulabileceğini söylemiş. “Hiçbirini hayatta bırakmayız” diyerek de açıktan açığa tehditlerini savurmuş.

Geçen gün Suudi Arabistan ziyareti ile de bu tehditlerin boyutlar konuşulmuş olabilir. Hem ABD borçlardan kurtulacak, hem de petrol ülkeleri kendi aralarında kavgaya tutuşarak İsrail’in güvenliği sağlanmış olacak...

Mesele öyle bir boyuta çekilmeye çalışılıyor ki Suudi Arabistan farkında olmadan büyük bir tuzağa doğru çekiliyor da olabilir. Suud’un tuzağa çekilmesi ile diğer petrol ülkelerinin kaynakları da sessiz sedasız ABD’nin borçlarının ödenmesi için çalışacak...

Suudi Arabistan’ın, Katar’la diplomatik ilişkilerini tamamen kestiğini açıklaması, yanına diğer ülkeleri de almış olması kendine balondan bir güç katmış olabilir ama “tam ölçekli bir istilaya hazırlık içndeyiz” sözü ve arkasından Trump ve Dişleri Bakanı Rex Tillerson’ın operasyona destekçi olacağının bilinmesi bana 1990 yılında Irak’ın Kuveyt’i işgal oyununu hatırlattı. Belki de Suud böylesi bir tuzağa çekilmek isteniyor da olabilir.

Endişelerimde haksız olmayı çok isterim ama görünen o ki düşman çok sinsi ve oyunlarını çok planlı ve hassas dengeler üzerinden oynuyor.

Şimdi bize düşen oyunu görüp, kurulan tuzakların bozulması için kardeşçe çalışmak. Bu da şimdilik imkanlar ölçüsünde ancak “Kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.” emrini yerine getirmekle mümkün olabilir.

Cumhurbaşkanımızın ivedilikle Katar’a karşı başlatılan yaptırımları doğru bulmadıklarını açıklaması, dayanışma ve işbirliğine davet edip,  alicenaplıkla birçok dünya ülkelerinin liderleri ile görüşmeler yapmış olması çok önemli. Kardeşlik hukuku gereği ciddi diplomatik ataklar yapılıp sorunun çözülmesi sağlanmalıdır.

Irak-Kuveyt tuzağından ders alınıp, düşmanın ipiyle kuyuya inmenin kan ve gözyaşı olacağı bilinmelidir.

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - ARAKAN’A DÜNYA KÖR VE SAĞIR!

05-12-2017 - 08:44

 
2 - SUUD-KATAR, IRAK-KUVEYT BENZERLİĞİ.

09-06-2017 - 19:28

 
3 - AKPM NEYİN NESİ?

29-04-2017 - 00:20

 
4 - TURİZM BAŞKENTİ VE DİPLOMASİ

22-03-2016 - 20:26

 
5 - YENİDEN DOĞMAK İÇİN.

04-01-2016 - 08:34

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 7 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
 
TÜM YAZARLAR           ANKET
24 haziran seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?
% 22 √ Toplam : 6 - CUHUR İTTİFAKİ
% 43 √ Toplam : 12 - MİLLET İTTİFAKI
% 22 √ Toplam : 6 - HDP
% 15 √ Toplam : 4 - HİÇ BİRİ
   

           EN SON EKLENEN VİDEOLAR
  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
 
 RSS © 2010 Adil Haber Yorum Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
rapid.web.tr || Coder / Dizayner
info@rapid.web.tr